شناور دریاپاک؛ در سال جهش تولید با سرمایه‌گذاری ۲۱ میلیون یورویی سازمان بنادر بهره‌برداری می‌شود

0
23
معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه “شناور دریاپاک”؛ در سال جهش تولید با سرمایه‌گذاری ۲۱ میلیون یورویی سازمان بنادر؛ آماده بهره‌بردارى است، گفت: این شناور پیشرفته؛ نخستین و بزرگترین شناور چندمنظوره مقابله با آلودگی‌های نفتی در دریا و از انواع تجهیزات برخوردار است.
به‌گزارش سایت کشتی‌داران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی  محمدرضا اله‌یار، با اشاره به اینکه ساخت نخستین و بزرگترین شناور چندمنظوره مقابله با آلودگی‌های نفتی در سال جهش تولید، تحت عنوان شناور دریاپاک؛ توسط متخصصان ایرانی نهایی و آماده بهره‌برداری است، اظهار داشت: مبلغ سرمایه‌گذاری این شناور معادل ۲۱ میلیون یورو از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی است.
 وی در خصوص مشخصات این شناور، توضیح داد: طول این شناور حدود ۵۵,۵، عرض آن ۱۳ و ارتفاع آن ۶ متر و دارای آبخور ۴ متری است و حداکثر تا ۱۶ گره دریایی امکان حرکت دارد و ظرفیت حمل ۲۲ خدمه دریایی را داشته که ۱۰ نفر خدمه و ۱۲ نفر پرسنل مقابله با آلودگی‌های نفتی هستند و ظرفیت مخزن جمع‌آوری آلودگی نفتی آن ۵۵۰ مترمکعب است.
معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه شناور دریاپاک مجهز به انواع تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی در دریا و آب‌های نزدیک ساحل شامل انواع بوم و اسکیمر است، خاطرنشان کرد: این شناور در عین حال قابلیت به‌کارگیری عملیات تجسس و نجات دریایی را داشته و عرشه آن جهت دریافت تجهیزات و امکانات از هلی‌کوپتر مهیا است و شرایط جابجایی مجروحان را نیز دارد.
اله‌یار افزود: کاربری اصلی شناور دریاپاک؛ جمع‌آوری و ذخیره زباله‌ها و سایر مواد شناور روی سطح آب و از امکانات امدادى به صورت محدود برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه عمده حوزه عملیات شناور دریاپاک، خلیج‌فارس است، اظهار داشت: ساخت این شناور در بندرعباس انجام شده است و هم‌اکنون در مرحله نهایی قرار دارد و شروع رسمی بهره‌برداری آن در بوشهر و به‌زودی انجام می‌شود.
معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی، افزود: پروژه شناور دریاپاک از جمله ابر پروژه‌های سال جهش تولید به شمار می‌رود که با تلاش متخصصان داخلی و حمایت‌های سازمان بنادر و دریانوردی ساخته شده است و از جمله شناورهای پیشرفته به شمار می‌رود که قابلیت‌های سازمان بنادر را در جهت مقابله با آلودگی‌های نفتی در خلیج فارس ارتقا می‌دهد.
انتهای پیام/

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید