گردو غبار و طوفان مانع امدادرسانی هوایی به خوارزم شد

0
22
تصویر لندینگ کرافت خوارزم

گردو غبار و طوفان مانع امدادرسانی هوایی به خوارزم شد

تصویر امداد رسانی به خوارزم

مالک کشتی خوارزم گفت: متاسفانه در زمان بروز حادثه برای لندینگ‌کرافت خوارزم وقوع طوفان و گردوغبار شدید در دریا مانع از امدادرسانی هوایی به موقع شد.

مالک کشتی خوارزم در گفت‌وگوی اختصاصی با ((کشتی‌داران)) با اظهار تاسف نسبت به وقوع حادثه برای این لندینگ‌کرافت،گفت: متاسفانه در ساعت 7 شب جمعه پنجم دی‌ماه لندینگ‌کرافت خوارزم دچار حادثه شد اما متاسفانه به دلیل وقوع طوفان شدید و گرد و غبار در دریا عملیات امدادرسانی هوایی به خوارزم  در ساعت 3 بعدظهر شنبه ششم دی‌ماه انجام شد که همین تاخیر موجب شد تا نتوانیم حتی یکی از خدمه شناور را زنده نجات دهیم.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز پیکر 2 تن از جانباختگان این لندینگ‌کرافت خوارزم پیدا شده است،افزود: به نظر من مسیرهای دریایی کشور برای پیشگیری  از وقوع چنین حوادثی و یا کاهش میزان تلفات یک حادثه دریایی نیازمند تعداد بیشتری از شناورهای امدادی و تندرو هستند اما متاسفانه در دریاهای حومه کشورمان کمبود شناورهای تندرو امدادی در زمان بروز حادثه احساس می‌شود.

مالک کشتی خوارزم با اظهار تاسف نسبت به وقوع حادثه غرق‌شدن لندینگ‌کرافت خوارزم،گفت: ای کاش خود بنده به‌جای خدمه لندینگ‌کرافت خوارزم بودم.

وی افزود: اگر امدادرسانی به لندینگ‌کرافت خوارزم به موقع انجام می‌شد می توانستیم یک تا دو نفر از خدمه‌ها را نجات دهیم اما متاسفانه تاخیر در امدادرسانی موجب شد تا شاهد وقوع چنین اتفاقی نباشیم.

 

چرا خوارزم غرق شد؟

 

سایت ((کشتی‌داران)) در گفت‌وگو با افراد مطلع از حادثه تلخ و ناگوار غرق شدن لندینگ‌کرافت خوارزم به این نتیجه رسید که این حادثه در محل تلاقی دریای خلیج فارس با دریای عمان رخ  داده است که می‌توان 2 دلیل را برای آن  متصور شد.

اول اینکه این لندینگ‌کرافت بر اثر برخورد موج سنگین چپ شده باشد و هرگز تصورات مردم عادی که شناور با عرض 14 متر با برخورد موج چپ نخواهد شد درست و علمی نیست.

دوم اینکه این امکان وجود دارد که لندینگ‌کرافت خوارزم در حال دورزدن موتورش دچار نقص فنی شده باشد که به دلیل آبخور کم و وزن پایین بار که لاشینگ برای این لندینگ کرافت انجام نشده است دلیل اول برای غرق شدن خوارزم محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

تا زمانی که لاشه لندینگ‌کرافت خوارزم به ساحل نرسد مشخص نمی‌شود که از لایف‌رفت استفاده شده است یا نه؟

از طرف دیگر با وجود پیام‌های ویتور و با بررسی های بیشتر باید به نتیجه رسید که سارت توسط کاپیتان فعال شده یا نه؟

برآورد می‌شود ارزش مالی لندینگ‌کرافت خوارزم حدود 70 درصد افت کرده باشد.

همچنین باید به این نکته مهم اشاره کرد که بیشتر شناورهای فعال در مسیر چارک به کیش از بیمه دریایی برخوردار نیستند و با توجه به فراوانی گواهینامه‌های غیرواقعی و بدون نظارت و همچنین تجهیزات امدادی تاریخ گذشته و نمایشی، درصورت بروز حوادث مشابه چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

آیا شما می‌توانید از 3 قانون بیمه دریایی،280 و غیره اطلاعاتی به ((کشتی‌داران)) بدهید؟

بنابراین باید منتظر ماند تا نتیجه قطعی درباره علت غرق لندینگ‌کرافت خوارزم با بررسی مکالمه کاپیتان و لاشه آن از تریبون ((کشتی‌داران)) به استحضار عموم مردم ایران اسلامی برسد

((کشتی‌داران)) به عنوان یک تریبون دریایی اخبار مستند و درست را به فعالان صنعت دریایی و مردم عزیز ایران اسلامی مخابره می‌کند. خواهشمندیم از  توجه به اخبار کذب و انتشار شایعات مطرح شده به طور کامل بپرهیزید.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید