سمی‌ترین جانور دریا را بشناسیم

0
753
jellyfish تصویر

عروس دریایی،جانوری زیبا اما گزنده و خطرناک

توجه به جانوران دریا برای  شناسایی فواید و مضرات آنها  بسیار مهم است. وجود بیش از ۹ هزار گونه از کیسه‌تنان در دریا  که حداقل ۱۰۰ گونه از آن‌ها برای انسان خطرناک هستند می توانند انسان را به واکنش وادارد. عروس دریایی جزو بزرگ‌ترین جانوران شناخته ‌شده در این شاخه است و محققان دریایی زهر این جانور دریایی را که گاهی در خلیج فارس و دریای عمان صدماتی را به مردم وارد می‌آورد، مورد بررسی علمی قرار دادند.jeily photo

انواع گونه‌های عروس دریایی

گونه‌های عروس دریایی در سطح گسترده‌ای در دریاها وجود دارند و برخی از آن‌ها می‌توانند تا ضخامت 2 متر و با وزن ۲۰۰ کیلوگرم رشد کنند. اکثر گونه‌های این جانور دریایی، سمی هستند و هرساله بیش از ۱۲۰ میلیون نفر در دنیا توسط این جانداران، صدمه می‌بینند گرچه اغلب این مصدومان نیاز به اقدامات تکمیلی درمانی ندارند، ولی گاهی در اثر صدمه این عروس‌های دریایی، مرگ نیز دچار می‌شود. این جانداران در سطح گسترده‌ای در خلیج فارس و دریای عمان نیز حضور دارد.

گونه های عروس دریایی به شکل زیر میباشد:

  • عروس دریایی کریستالی (Crystal Jellyfish)
  • عروس دریایی شاخه خونه (Bloodybelly Comb Jellyfish)
  • عروس دریایی گل کلمی (Cauliflower Jellyfish)
  • عروس دریایی لکه سفید (White-spotted Jellyfish)
  • عروس دریایی دریای سیاه (Black Sea Nettle Jellyfish)
  • عروس دریایی تخم مرغی (Fried Egg Jellyfish)
  • عروس دریایی کلاه گل ( Flower Hat Jellyfish)
  • عروس دریایی آتولا ( Atolla Jellyfish)
  • عروس دریایی Narcomedusae Jellyfish
  • عروس دریایی صورتی متوسط(Pink Meanie Jellyfish)

تصویری از عروس دریایی

عامل گزندگی عروس دریایی چیست و چرا خطرناک است؟

بدن عروس‌های دریایی از یک قسمت چتر مانند ژلاتینی تشکیل شده که در لبه‌های آن رشته‌هایی به نام تنتاکل وجود دارد. در ساختار تنتاکل ها، سلول‌های اختصاصی وجود دارند که نماتوسیت نامیده می‌شوند و زهر عروس دریایی در داخل آن‌ها، قرار دارد. هرساله در فصول بهار و تابستان با موارد زیادی از گزش عروس دریایی مواجه هستیم و اگرچه برخی از مصدومان بدون درمان خاصی بهبود می‌یابند، اما گاهی به دلیل گزش توسط گونه‌ای خاص یا به دلیل حساسیت فرد گزیده شده، نیاز به اقدامات تکمیلی درمانی و بیمارستانی وجود خواهد داشت.
وجود ترکیبات فعال در زهر عروس دریایی فوق‌الذکر، می‌تواند موجب آسیب به شناگران شود، هرچند اثر لیزکنندگی آن به غلظـت زهـر و همچنین نوع سلول‌های خونی بستگی دارد و در گونه‌های مختلف، متفاوت است. البته بنا بر یافته‌های تحقیقاتی، گلبول‌های قرمز موش نسبت به انسـان و گوسـفند قابلیـت لیـز شوندگی بیشتری نشان می‌دهند.

jellyfish sting effect photo

عروس‌های دریایی می گزند اما گزش بیشتر آنها کشنده نیست. این جانوران گونه های متفاوت با اشکال متنوع دارند بعضی از انواع آنها خود را به جلبکهای دریایی می چسبانند و زمان زیادی را روی بستر دریا سپری می کنند و همچنین قادرند با منقبض کردن عضلاتشان به سمت جلو حرکت کنند.
کریستی ویلکاکس، دانشجوی دکتری جانورشناسی دریایی گفته است: از آنجا که محل گزیدگی عروس دریایی به‌شدت می‌سوزد، تفکر عامیانه این است که یخ می‌تواند درمان مناسبی باشد اما یخ اثر قابل توجهی بر خنثی‌کردن نیش ندارد.واقعیت این است که تقریبا تمامی زهرهای دریایی (نیش موجودات دریایی) در مقابل گرما به‌شدت ضعیف هستند و با گرما از بین می‌روند درنتیجه ترکیب سرکه و آب داغ بهترین راه مقابله با نیش عروس دریایی در کمک‌های اولیه است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید